Dlaczego na niektórych zdjęciach oczy są czerwone?

Podobno oczy to zwierciadła duszy. Wielu ludzi zastawia się, dlaczego czasem na zdjęciach przybierają one czerwony kolor i w jaki sposób można skutecznie uniknąć tego niepożądanego efektu.

Z jakie powodu oczy bywają czerwone na zdjęciach?

Oczy pochłaniają i odbiją światło. W trakcie wykonywania zdjęcia z użyciem lampy błyskowej dociera do nich wyjątkowo duża ilość światła. W takich przypadkach naturalne jest zaś zwężanie źrenic, przez co na zdjęciu oczy mogą wyglądać na czerwone.

Efekt ten jest widoczny, gdy dana osoba (lub zwierzę) jest fotografowana z bliskiej odległości. Dotyczy to również sytuacji, w których fotografowana postać patrzy prosto w obiektyw. Powstawaniu takiego efektu sprzyja również mała ilość światła. Stąd też efekt czerwonych oczu szczególnie często pojawia się przy zdjęciach wykonywanych po zmroku i w zamkniętych pomieszczeniach.

Czy problem czerwonych oczu został rozwiązany?

Jeszcze kilkanaście lat temu efekt czerwonych oczu był prawdziwą zmorą wielu fotografii. W dzisiejszych czasach efekt został praktycznie rozwiązany. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze aparaty fotograficzne potrafią skutecznie wyeliminować ten problem. Po drugie, nawet jeśli na zdjęciu cyfrowym pojawią się czerwone oczy, to można dokonać poprawki, w którymś z programów graficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *