Jak dobrać ramkę do zdjęcia?

Niegdyś zdjęcia robione były tylko na wyjątkowe okazje, a następnie wywoływane i trzymane skrzętnie w rodzinnym albumie. Dzisiaj zdjęcia robi się praktycznie codziennie, bez konkretnego powodu – po prostu aby utrwalić chwilę.

Najczęściej takie pamiątki przechowywane są w formie cyfrowej: w telefonie, na laptopie lub tablecie. Rzadziej zgrywa się je na płytę CD lub DVD albo na dysk przenośny, na przykład pendrive. Taka forma fotografii pozwala na ich dokładne posegregowanie i skatalogowanie, a także na udostępnianie innym za pomocą Internetu, ale ma też swoje wady. W każdej chwili dysk twardy w komputerze lub karta pamięci w smartfonie może się zepsuć i wszystkie zdjęcia, które przypominały nam najlepsze chwile, odejdą w zapomnienie.

Dla tych, którzy jednak decydują się na drukowanie swoich ujęć i wieszanie ich na ścianach jako dekoracje, mamy kilka rad. Chcąc powiesić zdjęcie, które będzie nie tylko wprawiało w dobry nastrój, ale także poprawi wygląd wnętrza, należy odpowiednio oprawić. Jak to zrobić? Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Rozmiar

Ramka nie może być o wiele większa niż samo zdjęcie. Dla lepszego efektu można wybrać obramowanie z kilkucentymetrowym marginesem, ale nie powinien być on za duży. Zbyt mała ramka zasłoni z kolei zdjęcie, co nie będzie dobrze wyglądało i sprawi wrażenie mało eleganckiego.

Kolor i materiał

Kolor i materiał ramki, powinien być dobrany do koloru i wystroju wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu przeważają szarości i biele i ma ono stonowane, eleganckie wykończenie, to obramowanie zdjęć także powinno pozostawać w takim charakterze. W tej sytuacji sprawdzą się na przykład stalowe obramowania lub białe, drewniane klasyczne ramki.

Złote lub srebrne ramy z bogatymi zdobieniami będą z kolei pasowały do stylu glamour, który charakteryzuje się przepychem i świecidełkami.

Charakter zdjęcia

Chcąc dobrać odpowiednią ramkę do zdjęcia, należy się także kierować jego charakterem. Jeśli fotografia przedstawia szczęśliwą rodzinę lub nasze zwierzątko, ramka może być w jasnych kolorach, wywołujących dobre skojarzenia.

Poważne zdjęcia ślubne lub pamiątki ze chrzcin, mogą być natomiast obramowane w ciemniejsze kolory, aby podkreślić wagę zdjęcia i ten niezwykły dzień, w którym zostało zrobione.

Oczywiście ramki powinny także współgrać z wystrojem pomieszczenia i albo tworzyć z nim spójną całość, albo stanowić element dominujący, na który goście będą od razu zwracali uwagę.

Kształt

Podczas gdy do salonu, przedpokoju lub sypialni będziemy wybierali raczej ramki prostokątne lub kwadratowe, tak do pokoju dziecięcego idealnie sprawdzą się ramki okrągłe. W pomieszczeniu przeznaczonym dla maluchów można śmiało eksperymentować, ponieważ dekoracje ścienne tylko pobudzają wyobraźnię dzieci i rozwijają ich kreatywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *