Jak dobrze wybrać statyw fotograficzny?

Zajmując się sztuką fotografowania w amatorskim wydaniu, raczej nie trzeba posiadać statywu. Gdy jednak wykonywanie zdjęć jest nie tylko pasją, ale także sposobem na zdobywanie pieniędzy, to takie narzędzie okazuje się niezwykle pomocne. Statyw poprawia ergonomię pracy, zwiększa komfort i umożliwia dokonywanie perfekcyjnych zdjęć. Dobrze więc wiedzieć, jak wybrać statyw.

Po czym poznać dobry statyw?

Wybór odpowiedniego statywu nie jest raczej skomplikowaną kwestią. Niemniej należy zwrócić uwagę na jego kilka parametrów:

  • Wysokość – dobry statyw można poznać po tym, że umożliwia on swobodne manewrowanie jego wysokością. Ten aspekt docenić można zwłaszcza podczas sesji wykonywanych plenerowo.
  • Gabaryty – szczególnie przy sesjach plenerowych docenia się także możliwość złożenia statywu, tak by na końcu miał on małe gabaryty i zapewniał ergonomię pracy.
  • Waga – ważne jest to, by statyw był stabilny w każdych warunkach. Nie powinien on jednak zbyt dużo ważyć, tak by można go było bezproblemowo przenosić.
  • Udźwig – to kluczowy aspekt przy wyborze statywu. Z zasady im udźwig jest większy, tym lepiej. Udźwig statywów zwykle waha się od kilku do nawet kilkunastu kilogramów.

W porównaniu do innych kosztów ponoszonych przez fotografów statywy należą do relatywnie tanich narzędzi. Co prawda najlepsze modele kosztują tysiące złotych, ale znaleźć można również takie za około 100 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *