Jak poprawnie wykonywać fotografię produktową?

 

W dzisiejszych czasach coraz częściej fotografowie wykonują tzw. zdjęcia produktowe. W dużej mierze wynika to ze wzrostu popularności sklepów internetowych. Dla nich dobre zdjęcia oferowanych produktów są na wagę złota, ponieważ generują wyższą sprzedaż. Dobrze więc wiedzieć, w jaki sposób należy wykonywać zdjęcia produktowe.

Jaką rolę pełnią zdjęcia produktowe?

Chcąc wykonać dobre zdjęcie produktowe, trzeba być świadomym tego, do czego one mają służyć. Sklepy internetowe mają swoje plusy, w tym niskie ceny i szeroki wybór asortymentu. Jednocześnie jednak korzystanie z nich ma pewne wady. Wśród nich szczególnie istotny jest brak możliwości zobaczenia danego produktu na żywo przed zakupem.

Klienci mają możliwość tylko zobaczenia zdjęć danego produktu. Od jakości wykonania tych fotografii zależy zaś to, czy zdecydują się na dokonanie zakupu. Na tym naturalnie zależy zleceniodawcom wykonania zdjęć produktowych, czyli sklepom internetowym. Fotograf powinien się więc postarać uwiecznić dany przedmiot w jak najlepszym świetle. Jednocześnie przedmiot ten powinien wyglądać tak, jak w rzeczywistości.

Dobrze też zauważyć, że popyt na fotografie produktowe stale rośnie. Coraz więcej fotografów specjalizuje się więc właśnie w tej dziedzinie. Wynika to głównie z rosnącego popytu na zakupy w Internecie, a więc i na coraz większą liczbę sklepów online, które zlecają wykonanie zdjęć produktowych.

Jak wykonać dobre zdjęcie produktowe?

Kluczem do dobrej fotografii produktowej jest przygotowanie samego produktu, po to, by wyglądało one jak najkorzystniej. Jeśli zdjęcie ma przedstawiać np. buty, to powinny być one wypastowane. Jeżeli ma zaś to być odzież, to koniecznie trzeba ją dokładnie wyprasować.

Zaleca się także to, by fotografię produktową przeprowadzać w tzw. namiotach bezcieniowych. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one uniknąć pojawienia się cieni na zdjęciu. By osiągnąć ten cel, konieczne jest jeszcze umiejętne rozmieszczenie źródeł światła.

Użyte tło powinno być jasne i jednolite. Wtedy to wzrok osoby oglądającej zdjęcie może się w pełni skupić na fotografowanym obiekcie. Z drugiej strony z kolorem tła można czasami nieco poeksperymentować, tak by wyróżnić się na tle konkurencji.

Czy do zdjęcia produktowego trzeba angażować profesjonalistę?

Teoretycznie fotografie produktowe może wykonać każdy. Należy jednak liczyć się z tym, że wbrew pozorom to dość pracochłonne zadanie. Każdemu produktowi zwykle trzeba wykonać dziesiątki albo nawet setki zdjęć, aby wybrać jedno naprawdę dobre. Później należy jeszcze zretuszować fotografię w programie graficznym. Samodzielne wykonywanie fotografii produktowych może więc okazać się wysoce czasochłonnym zajęciem. W dodatku brak doświadczenia i specjalistycznego sprzętu może sprawić, że efekty będą mało zadowalające.

Zlecenie wykonania zdjęć produktowych profesjonaliście z pewnością jest droższym rozwiązaniem. Niemniej może się ono i tak opłacić. Zdjęcia wyższej jakości często prowadzą do większej sprzedaży, a więc i większych przychodów sklepu internetowego. Zlecając wykonanie fotografii produktowych, należy jeszcze rozważyć opcję zatrudnienia modela lub modelki. To także spory koszt, który jednak może się zwrócić. Ludzie chcą bowiem widzieć, jak dany produkt np. odzież prezentuje się w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *