Jak wybrać pierwszą lustrzankę?

Prędzej, czy później każdy pasjonat wykonywania zdjęć chce kupić swój pierwszy aparat wyposażony w lustro i matówkę, czyli popularną lustrzankę. Na co jednak powinno się zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o zakupie konkretnego modelu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lustrzanki?

Decydując się na zakup pierwszej lustrzanki, należy zwrócić uwagę głównie na aspekty praktyczne. Przede wszystkim sprzęt nie powinien być ani zbyt duży, ani zbyt ciężki. Tylko wtedy obsługa lustrzanki jest komfortowa i umożliwia wykonywanie sporej ilości zdjęć z różnych perspektyw.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że każdemu fotografowi zdarza się upuścić aparat, co może mieć fatalne skutki. Wskazane jest więc to, by lustrzanka była wykonana z solidniejszego tworzywa niż plastik. Wtedy to będzie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba też zauważyć, że lustrzanka z plastiku łatwiej wyślizguje się z rąk.

Tak, jak przy każdym innym aparacie należy również zwrócić uwagę na parametry techniczne, a przede wszystkim matrycę oraz rozdzielczość. Zaleca się, by rozdzielczość lustrzanki wynosiła co najmniej 20 Mpx.

Przed zakupem warto jeszcze pomyśleć, jakie zdjęcia będzie się zwykle wykonywać i pod tym kątem dobrać właściwy obiektyw. Teleobiektyw sprawdza się najlepiej przy fotografowaniu otwartej przestrzeni np. krajobrazów. Tymczasem obiektyw szerokokątny to lepsze rozwiązanie przy wykonywaniu zdjęć w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *