Jak roboty wykonują zdjęcia?

Choć sztucznej inteligencji wciąż daleko do osiągnięcia możliwości ludzkiego umysłu, to jej postęp jest imponujący. Także w dziedzinie fotografii można już mnożyć przykłady, w których to algorytmy pomagają, a roboty wykonują zdjęcia. Czy więc przyszłość fotografii należy do sztucznej inteligencji?

Jak sztuczna inteligencja wypiera fotografów?

Już dziś można pokazać przykłady sytuacji, w których to sztuczna inteligencja wykonuje zdjęcia lepiej niż człowiek. Przykładem może być fotoradar. To urządzenie non stop przez cały rok jest w stanie wykonywać zdjęcia na podstawie prędkości nadjeżdżających obiektów.

Za parę lat szeroko dostępny powinien stać się również inteligentny program, który jest w stanie stworzyć w pełni realistyczne zdjęcie absolutnie wszystkiego. Wystarczy, że człowiek poda informacje o zdjęciu, jakie chce otrzymać, a program je po prostu stworzy i to w ciągu paru sekund. Potencjalnie w ten sposób stworzyć będzie można zdjęcia np. znanych miejsc, ludzi, planet, całych galaktyk, czy też fotografie mikroskopowe.

Póki co sztuczna inteligencja jeszcze nie zastąpiła fotografa, ale służy mu pomocą. Najlepszym przykładem są tu smartfony i aplikację, które są w nich zainstalowane. Dzięki nim każdy może obrobić dowolne zdjęcie, dodać wybrane efekty i dopasować je do swoich indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *