Jak wykonywać zdjęcia artystyczne?

Przy całym praktycznym zastosowaniu fotografii nie należy zapominać o tym, że jest to także dziedzina sztuki. Czym jednak cechuje się fotografia artystyczne i jak wykonywać zdjęcia tego rodzaju?

Czym wyróżnia się fotografia artystyczna?

Z założenia fotografia artystyczna powinna być unikalna, tj. przedstawiać coś niezwykłego lub zwykłego w nietypowym ujęciu. Zwykle też zdjęcie tego rodzaju powinno być przygotowane z pewnym pomysłem i kreatywnym podejściem.

Charakterystyka zdjęcia artystycznego jest więc nieostra. To samo zdjęcie dla jednej osoby może być przecież dziełem sztuki, a dla kogoś innego niczym nadzwyczajnym. Zasadniczo też fotografię artystyczną tworzy się dla innych celów niż uzyskanie wynagrodzenia. Jednak i to założenie nie w każdym przypadku się sprawdza.

W jaki sposób wykonuje się zdjęcia artystyczne?

Nie ma jednego sposobu na wykonywanie zdjęć artystycznych. Fotograf, który chce stworzyć ze swoich zdjęć dzieła sztuki, powinien wykazać się intuicją i szukać inspiracji. Przeglądając muzea ze sztuką fotograficzną, ujrzeć można praktycznie wszystko; od ludzi, przez zwierzęta, po budynki i całe pejzaże.

Coraz częściej fotografowie sięgają też po zdobycze techniki. Możliwość łącznia, rozmywania i edycji zdjęć sprawia, że coraz częściej fotografia artystyczna przedstawia abstrakcyjne obrazy. Często też fotografowie decydują się opatrywać swoje dzieła krótkim komentarzem, który w połączeniu ze zdjęciem ma zmuszać odbiorców do przemyśleń.

Czy każdy może wykonywać zdjęcia artystyczne?

Nie ma przeszkód, by samemu wykonywać zdjęcia artystyczne. Wskazane jest tu jednak to, by znaleźć obszar swojej specjalizacji, tj. tematykę własnych dzieł. Każdy początkujący fotograf powinien też poszukać źródła inspiracji oraz idee, które chce przekazać innym za pośrednictwem swoich zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *