Na co dzień fotograf ma do czynienia za sprzętem różnego typu. Jego ogromna część jest jednocześnie wysoce wartościowa i podatna na uszkodzenia. Kradzieże drogich aparatów też nie należą do rzadkości, a czasem też fotograf może gdzieś zagubić część sprzętu np. podczas sesji plenerowej. Z tego powodu tak ważne jest to, by pamiętać o wykupieniu odpowiedniego pakietu ubezpieczeń.
Jak można ubezpieczyć aparat fotograficzny?
To, jakie ma się możliwości ubezpieczenia sprzętu fotograficznego, zależy od tego, czy użytkownik fotografią zajmuje się amatorsko, czy też profesjonalnie. W tym pierwszym przypadku możliwości są nieco ograniczone. Można jednak skonstruować np. ubezpieczenie nieruchomości domowych, tak by były one zabezpieczone od niektórych ryzyk, w tym kradzieży.
Profesjonalni fotografowie mają znacznie szersze możliwości ubezpieczenia swojej działalności. Polisa może zabezpieczać sprzęt fotograficzny od różnych zdarzeń. W dodatku ubezpieczyć można nie tylko sam aparat fotograficzny, ale także inny sprzęt.
Co sprawdzić przed ubezpieczeniem sprzętu fotograficznego?
Na polskim rynku znaleźć można kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują polisy dla fotografów. Wszystkie z nich na pierwszy rzut oka prezentują się korzystnie. Jak zwykle jednak znaczenie mają detale, a w tym przypadku szczegółowe informacje o zakresie obowiązywania ubezpieczenia.
Szczególnie duże znaczenie mają zawsze informacje o tym, kiedy dana polisa nie zadziała (może to np. dotyczyć przypadkowego uszkodzenia aparatu fotograficznego). By się tego dowiedzieć, należy sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To kilkudziesięciu stronicowy dokument, który znajduje się na stronie danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Alternatywnie można skorzystać z porady doświadczonego agenta ubezpieczeniowego.
Przy ubezpieczaniu sprzętu fotograficznego trzeba też dużą uwagę poświęcić oszacowaniu jego aktualnej wartości. Wtedy to można ustalić sumę ubezpieczenia, czyli maksymalną kwotę, jaka zostanie wypłacona przez towarzystwo ubezpieczeniowa. Sumy ubezpieczeniowej nigdy nie powinno się zaniżać, ponieważ wtedy zachodzi tzw. niedoubezpieczenie. Równie kiepskim pomysłem jest zawyżanie wartości, gdyż wtedy konieczne jest zapłacenie wyższej składki. Polisy tego typu mogą być krótko- lub długo- terminowe. To pierwsze zawiera się np. na kilka tygodni, a te drugie na jeden rok.
Jak ubezpieczyć mienie firmowe fotografa?
Wielu fotografów na co dzień pracuje w biurach, w których gromadzi sprzęt o sporej wartości. Meble, drukarki, czy wysokiej jakości komputery często są sporo warte. Dobrze jest się więc zabezpieczyć na wypadek np. pożarów, aktów wandalizmu, czy kradzież.
Do tego celu służy ubezpieczenie mienia firmowego. W tym przypadku także należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia lub też zaczerpnąć porady u doradcy ubezpieczeniowego. Ponadto należy skupić się na właściwym oszacowaniu sum ubezpieczenia.
Dodaj komentarz