Znaczenie dronów we współczesnej fotografii

 

Dużo wskazuje na to, że już w ciągu najbliższych kilkunastu lat wszyscy profesjonalni fotografowie będą mieć drony. Czy jednak już dziś warto w nie inwestować? Czy posiadanie drona naprawdę umożliwia dokonywanie niesamowitych zdjęć?

Po co fotografowi dron?

Zasadniczo drony nie są konieczne w dzisiejszych czasach do tego, by być dobrym fotografem. Dużo tu jednak zależy od obszaru specjalizacji. Jeśli dany fotograf specjalizuje się w zdjęciach produktowych, czy też biznesowych, to inwestycja w taki sprzęt będzie tylko zbędnym wydatkiem. Inaczej sytuacja wygląda chociażby w przypadku fotografów wykonujących zdjęcia ślubne, czy też na potrzeby dużych kampanii reklamowych. Wtedy to posiadanie drona stajesię ogromnym atutem. Sztuka wykonywania zdjęć dronem, znana jako aerografia pozwala bowiem uchwycić zupełnie nowe ujęcia.

Jakie problemy mogą wiązać się z dronami?

Choć popularność dronów rośnie, to wciąż są to urządzenia, których użytkowanie wiąże się z pewnymi kłopotami. Zanim zakupi się dron, to trzeba być świadomym następujących niebezpieczeństw:

  • Problemy techniczne – technologia wykorzystywana w dronach wciąż jest na etapie rozwoju. Bieżące rozwiązania nie są jeszcze w pełni niezawodne. Drony często pracują też w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Trzeba więc liczyć się z tym, że sprzęt tego typu od czasu do czasu może zawodzić.
  • Możliwość trwałego zniszczenia sprzętu – drobne awarie dronów można łatwo naprawić. Czasem jednak zdarzają się poważne kłopoty, np. wtedy, gdy dron odmówi posłuszeństwa w trakcie lotu. Upadek z wysokości to zaś niemal pewność całkowitego zniszczenia sprzętu, w tym też i aparatu, który był na nim zamocowany.
  • Zagrożenie zderzenia z człowiekiem – typowy dron waży kilka kilogramów albo nawet więcej. W dodatku osiąga on spore prędkości w locie. Co gorsza, wśród postronnych obserwatorów dron wzbudza spore zainteresowanie. Jeśli więc fotograf uruchomi dron, to często musi się liczyć z tłumem gapiów. Tymczasem zderzenie człowieka z tym urządzeniem może być niebezpieczne.

Fotografowie obsługujący drony wciąż spotykają się też z niejasnymi przepisami prawa. Trudno jest jednoznacznie określić, kiedy i w jakim zakresie używanie drona jest całkowicie legalne. Między innymi z tego powodu rynek ubezpieczeń dronów wciąż jest mało rozwinięty, co także nie jest dobrą wiadomością dla fotografów.

Jaki dron wybrać?

Na ogół zaleca się, by na dronie nie oszczędzać, ponieważ jakość wykonania ma tu ogromne znaczenie. W przypadku pierwszego drona można jednak wybrać ten klasy budżetowej. Urządzenie wtedy to ma zaś posłużyć do nabrania doświadczenia i wprawy w obsłudze. Wbrew pozorom obsługiwanie drona osobie początkującej może bowiem przysporzyć pewnych trudności.

O jakości drona świadczy materiał wykonania i kilka aspektów technicznych. Uwagę powinno zwrócić się między innymi na udźwig. Powinien być on na tyle duży, by unieść ciężar wszystkich

aparatów fotografa. Jeśli sam dron ma jednak wbudowany aparat, to trzeba sprawdzić, jakiej jest on jakości. W praktyce komfort użytkowania drona jest zależny od akumulatora. Im ona wyższa, tym naturalnie dłużej można pracować bez konieczności dokonywania kolejnego ładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *